“Dinin siyasetle hiç ilgisi olmaması gerektiğini söyleyenler, dinin ne olduğunu bilmiyorlar demektir.”

Mahatma Gandhi

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

Ümit çiçeği
–Metin Karabaşoğlu

[*4.622 yazı içinden]

 *Bu sayfa, gündelik hayatın içinde yüzyüze geldiğimiz, bir ders ve ibret boyutu taşıyan olayları paylaşmak üzere tasarlanmıştır.

Çitler

Çeviri ve Uyarlama: Yazara Mesaj Gönder

BİR ZAMANLAR çok öfkeli ve hırçın bir çocuk varmış. Bir gün babası oğluna bir torba çivi vermiş ve her sinirlendiğinde arka bahçedeki çitlere bir çivi çakmasını söylemiş. İlk gün çocuk 37 çivi çakmış, daha sonraki günlerde çakılan çiviler gitgide azalmış. Çocuk ise zamanla öfkesine hakim olmanın arka bahçeye gidip çivi çakmaktan daha kolay olduğunu farketmiş.

Sonunda çocuk artık öfkesine hakim olur hale gelmiş. Gidip durumu babasına anlatmış. Babası bu defa oğlundan kendisini tutabildiği her gün için çivilerden bir tanesini sökmesini istemiş.

Günler geçmiş ve çocuk en sonunda babasına tüm çivilerin bittiği haberini vermiş. Babası çocuğun elinden tutmuş ve çitlerin yanına götürmüş.

'Aferin oğlum, iyi iş becerdin ve öfkene hakim olmayı başardın, ama şu çitlerdeki delikleri görüyor musun. İşte o çitler bir daha asla aynı olmayacaklar. Öfkelenip de kötü sözler söylediğinde işte bu çitlerde gördüğünkü gibi delikler açılır kalplerde. Bir insana bir bıçak saplayıp çıkardığında istediğin kadar pişman olup özür dile, bir anlamı kalmaz. O yara hep orada kalacaktır. Unutma ki kötü sözün açtığı yara bazen fiziksel bir yaradan bile kötü olabilir.'

  17.01.2004

© 2015 karakalem.net, Cemal Karabel

  1.  Bu yazının yazarına mesaj göndermek istiyorum.
  2.  Bu yazının uygun formatta çıktı'sını almak istiyorum.

1çitlerİSMAİL KARA, 03.07.2008, antalya türkiye

o kadar anlamlı o kadar güzel bir hikaye yazılmış ki bunu üzerine hangi yorumu yapsan boş kalır

çok güzel olmuş .yazanın ellerine sağlı
© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut