“Dinin siyasetle hiç ilgisi olmaması gerektiğini söyleyenler, dinin ne olduğunu bilmiyorlar demektir.”

Mahatma Gandhi

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

Hayat ağacı
–İsmail Örgen

[*4.616 yazı içinden]

Boş yere dönmesin gözlerim...

Yazara Mesaj Gönder

GÖZLERİMİ SAĞA, sola ve aşağıya çevirdim.

İstemli-istemsiz bir yukarı baktım, bir aşağı.

Yediğim besinlerden aldığım enerji, gözlerimi çeviren kaslara kadar geldi, minicik şeker taneleri harcandı, sinyaller iletildi.

Bu sırada ben sadece boş boş bakmakla meşguldüm.

Gözle görülmez milyonlarca fabrika çalıştı, hücre zarları arasından moleküller geçti, denge sinyalleri gitti, bir yandan da beynimde gördüklerimin resmi oluştu. Aynı zamanda görülenler kaydedildi.

Sadece gözlerimi şuraya buraya çevirmemle, milyonlarla fabrika emrime sunuldu.

Sermayesi bol Rabbim öyle çok sermaye verdi ki, gözlerim kurumadı, sürekli kırpıldı, sürekli içerisi temizlendi. Ben ise sadece boş boş bakındım. Ama Rabbim bir boş bakışım için nimetlerini önüme serdi de serdi.

Kıpırdayan göz kürelerim bana bunları fısıldadığında, bir de başka gözle baktım etrafıma.

Bir başka mutlu oldum.

Bir göz göremediği zaman nasıl mutsuzsa, kâinatta ‘görülmeyi’ bekleyen herşey de kendisini izleyenler olmadığında öyle mutsuzdu.

Efendimizin (a.s.m.) gördüğü nesnelerin nasıl da mutlu olduklarını, onu görenlerin nasıl mutlu öldüklerini düşündüm. Onun geçtiği yerlerin nasıl saadetli bir atmosfere büründüğünü...

Onun gibi geçmek istedim yollardan, onun gibi görmek istedim âlemi.

Hayatımda, etrafımda her nasıl bir sorun var ise, onsuz (a.s.m.) oluşumuzdan olduğunu anladım.

Onun gibi bakmayan gözler mutsuz bakıyor hayata, bomboş bakıyor. Onun gibi konuşmayanlar birbirlerini kırıyor. Onun gibi düşünmeyenler, birbirinin hakkını yiyor. Onun gibi yaşayanların olmadığı bir ortama düzensizlik, isteksizlik, adaletsizlik ve daha nice karışıklık hâkim oluyor.

Anladım ki, her nerede bir eksiklik varsa, orada Peygamber Efendimizin (a.s.m.) yaşantısına uyma gayreti eksik. Allah’ın en çok sevdiği kulun sevgisi eksik.

Gözlerim göğe uzanıyor şimdi. Dilim salât ve selama uzanıyor.

Göğe uzanıp Seni anan gözlerimin kıpırdanışına şükürler olsun Rabbim..

Senin için dönsün gözlerim. Senin için baksın baktığı yerlere.

Bu gözler Rasûlullah aleyhissalâtu vesselam gibi bakabilsin.

Verdiğin nimetler ancak ‘Senin için’ tükensin Rabbim...

  19.11.2005

© 2015 karakalem.net, Rabia Nazik Kaya

  1.  Bu yazının yazarına mesaj göndermek istiyorum.
  2.  Bu yazının uygun formatta çıktı'sını almak istiyorum.

3KADERİN TAM ADALETİYLEAmine Koral, 27.03.2008, Ankara

ARKASINDAN AHİRETTE VAR

KUR'AN'DAN SURELER IŞIĞINDA:

A'râf- 172. Kıyamet gününde, biz bundan habersizdik demeyesiniz diye Rabbin Adem oğullarından, onların bellerinden zürriyetlerini çıkardı, onları kendilerine şahit tuttu ve dedi ki: Ben sizin Rabbiniz değil miyim? (Onlar da), Evet (buna) şahit olduk, dediler.

Ra'd-20. Onlar, Allah'ın ahdini yerine getirenler ve verdikleri sözü bozmayanlardır.

Ra'd-21. Onlar Allah'ın gözetilmesini emrettiği şeyleri gözeten, Rablerinden sakınan ve kötü hesaptan korkan kimselerdir.

22. Yine onlar, Rablerinin rızasını isteyerek sabreden, namazı dosdoğru kılan, kendilerine verdiğimiz rızıklardan gizli ve açık olarak (Allah yolunda) harcayan ve kötülüğü iyilikle savan kimselerdir. İşte onlar var ya, dünya yurdunun (güzel) sonu sadece onlarındır.

23. (O yurt) Adn cennetleridir; oraya babalarından, eşlerinden ve çocuklarından salih olanlarla beraber girecekler, melekler de her kapıdan onların yanına varacaklardır.

24. (Melekler:) Sabrettiğinize karşılık size selam olsun! Dünya yurdunun sonu (cennet) ne güzeldir! (derler).

25. Allah'a verdikleri sözü kuvvetle pekiştirdikten sonra bozanlar, Allah'ın riayet edilmesini emrettiği şeyleri (akrabalık bağlarını) terk edenler ve yeryüzünde fesat çıkaranlar; işte lanet onlar içindir. Ve kötü yurt (cehennem) onlarındır.

Fetih-10. Muhakkak ki sana biat edenler ancak Allah'a biat etmektedirler. Allah'ın eli onların ellerinin üzerindedir. Kim ahdini bozarsa, ancak kendi aleyhine bozmuş olur. Kim de Allah ile olan ahdine vefa gösterirse Allah ona büyük bir mükafat verecektir.

Tâ-Hâ-115. Andolsun biz, daha önce de Âdem'e ahit (emir ve vahiy) vermiştik. Ne var ki o, (ahdi) unuttu. Onda azim de bulmadık.

Hadîd-8. Peygamber sizi, Rabbinize iman etmeye çağırdığı halde niçin Allah'a inanmıyorsunuz? Halbuki O, sizden kesin söz de almıştı. Eğer inanırsanız.

Enfâl-63. Ve (Allah), onların kalplerini birleştirmiştir. Sen yeryüzünde bulunan her şeyi verseydin, yine onların gönüllerini birleştiremezdin, fakat Allah onların aralarını bulup kaynaştırdı. Çünkü O, mutlak galiptir, hikmet sahibidir.

2şükredilmeyi bekleyen nimetler...HAYATIN RENGİ, 05.02.2007, Ankara

göz; görmek için..kalp; aşkı hissetmek için en derinlerden.. aşkı için yaratılan şu kainatın Serverine selam olsun..(sav)

1AMİNAhmet Gumush, 19.11.2005, Ankara

Rabbimiz tarafından vaadedilen gün geldiğinde aldığımız her nefesin ve yediğimiz her lokmanın hesabı sorulacak elbet.Heran bunun bilincinde olmamız duası ile..

Ve sevgiyle carpsın kalbimiz,inançla. kinle,nefretle degil.

Verdiğin nimetler ancak ‘Senin için’ tükensin Rabbim... amin.
© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut